Hegylakó, Star Wars, A Gyűrűk Ura, Brian élete. Mind remek filmek, akárcsak a helyszínek, ahol forgatták azokat. Lazítsunk hát egy kicsit és kezdjük el virtuális utazásunkat!
1. Málta, Popeye falu – Popeye
Popeye falu, más néven Sweethaven (vagyis Édes Kikötő), egy díszletfalu Máltán, Mellieha közelében. Az 1980-as Popeye című filmhez építették, főszereplője Robin Williams volt. Sweethavent a forgatás után nem bontották le, hanem meghagyták turistalátványosságnak. Az ide látogatók programokkal fűzerezett kirándulásokon vehetnek részt, a hét minden napján. Az öbölben lehet csónakázni, a gyerekeknek animációs filmeket vetítenek. A falu kétszer is leégett (a házak egytől-egyig fából készültek), de mindkétszer újjáépítették a máltaiak.
Popeye falu, Málta
2. Ohio Állami Javítóintézet, Manesfield, USA – A remény rabjai
Az Ohio Állami Javítóintézet 1896 és 1990 között működött, ezután nyílt meg a nagyközönség számára és vált látogathatóvá. 1994-ben itt forgatták A remény rabjai egyes jeleneteit. Az épület egy részét renoválni kellett a film kedvéért, mivel már elég rossz állapotban volt. Az étkezőt és az udvart jól tudták hasznosítani, de a cellák túl szűkek voltak a forgatáshoz, ezért azokat egy közeli raktárban alakították ki. Az Ohio Állami Javítóintézetben gyakran rendeznek börtöntúrákat, melyek nagyon népszerűek. A programok közé tartozik a kísértetvadászat is, mivel sokan úgy vélik, az itt történt erőszakos cselekmények miatt az épületben szellemek tanyáznak.
Ohio Állami Javítóintézet 1896 és 1990 között működött, 1994-ben itt forgatták A remény rabjai egyes jeleneteit
Ohio Állami Javítóintézet étkezője
A filmbeli börtönigazgató irodája az Ohio Állami Javítóintézetben
3. Hobbitfalva, Új-Zéland – A Gyűrűk Ura, A Hobbit
Hobbitfalvát 1999-ben építették Új-Zélandon A Gyűrűk Ura forgatása miatt. Miután véget ért a trilógia, a falu egy részét lebontották, a maradék, 17 apró ház birkák lakhelye lett. Hobbitfalva 2011-ben éledt újjá A Hobbit jóvoltából. Amikor épp nem a filmesek veszik birtokba, múzeumként üzemel. A díszletfalu a rajongók zarándokhelyévé vált, ha kedvük tartja még a Zöld Sárkány fogadóba is ellátogathatnak.
Hobbitfalva, mely A Gyűrűk Ura és A Hobbit filmek miatt épült, ha nem a filmesek használják múzeumként funkcionál
A Gyűrűk Ura trilógia után 2011-ig Hobbitfalva a birkák lakhelye volt
A Hobbitfalva-túrán a Zöld Sárkány fogadóba is el lehet látogatni
4. If vára, Marseille, Franciaország – Monte Cristo grófja
If vára egy kis szigeten található Marseille-ben. A 16. században épült, eleinte erődítmény volt, majd az ország leghírhedtebb börtöne lett. Nem csoda hát, hogy felébresztette Alexandre Dumas fantáziáját, ugyanis itt raboskodott könyvének főhőse, Edmond Dantes, aki később Monte Cristo grófja lett. A regény 2002-ben megfilmesített változatát a volt börtönszigeten forgatták Jim Caviezellel a főszerepben. A sziget egészen a 19. századig volt börtön, jelenleg kedvelt turistacélpont. A sors iróniája, hogy régen inkább szabadulni akartak innen, de ma már képesek 600 eurót is fizetni azért, hogy If várában töltsék az éjszakát.
If vára, Alexandre Dumas regényfőhősének börtöne és a 2002-es filmváltozat forgatási helyszíne
A Monte Cristo grófja főhősének börtöncellája If várában
5. Hook and Ladder 8-as számú tűzoltóállomás, New York, USA – Szellemirtók
A Szellemirtók filmbeli főhadiszállása New Yorkban, Manhattanben, a North Moore Streeten látható. Az épület a Hook and Ladder 8-as számú tűzoltóállomásnak ad otthont 1904 óta. 2011-ben, Michael Bloomberg, New York polgármestere költség-megtakarítási célból meg akarta szüntetni, de a lakosság megakadályozta, így jelenleg is működik. A film egyik szereplője és forgatókönyvírója, Harold Ramis 2014 februárjában hunyt el, a rajongók a tűzoltóállomás mellett emlékeztek meg róla virágokkal, mécsesekkel, ajándéktárgyakkal.
A New York-i Hook and Ladder 8-as számú tűzoltóállomás volt a Szellemirtók filmbeli főhadiszállása
Harold Ramis (1944-2014), a Szellemirtók 1. és 2. egyik szereplője és forgatókönyvírója 2014. február 24-én hunyt el, a rajongók New York-i Hook and Ladder 8-as számú tűzoltóállomásnál emlékeztek meg róla
6. El Jem Amfiteátrum, Tunézia – Brian élete, Gladiátor
El Jem amfiteátrumában forgatták a Brian élete és a Gladiátor egyes jeleneteit. Ez az aréna Gordianus afrikai proconsul nevéhez fűződik, 238 körül épült, köveit egy 30 km-re fekvő bányából szállították ide. Ez a római kor 3. (a világ 6.) legnagyobb amfiteátruma, 30 ezer ember befogadására képes, 149 m hosszú, 124 m széles és 36 m magas. 1979-ben az UNESCO a Világörökség részévé nyilvánította. Érdemes ellátogatni ide, az építmény állítólag feledhetetlen élmény naplemente idején.
A Brian élete és a Gladiátor egyes jeleneteit a tunéziai El Jem Amfiteátrumban forgatták
A Brian élete és a Gladiátor egyes jeleneteit a tunéziai El Jem Amfiteátrumban forgatták
7. Hotel Sidi Driss, Matmata, Tunézia – Star Wars
Matmata barlanglakásai jellegzetes tunéziai berber építmények. 1977-ben felkeltették a Star Wars alkotóinak figyelmét, ezért választották a Hotel Sidi Driss-t Luke Skywalker lakhelyéül az Egy új reményben. A különleges szálloda időről-időre a figyelem középpontjába kerül, az űreposz előzményfilmjében a 2002-es Klónok támadásában is itt játszódtak egyes jelenetek. A hotel kedvelt turistacélpont, 20 szoba áll rendelkezésre 4 külön barlangban. Nem túl modern (a fürdőszobák közösek), de megfizethető, naponta 15 dinárért lehet itt megszállni.
A Hotel Sidi Driss-ben forgatták a Star Wars 2. és 4. részének egyes jeleneteit
8. Phi Phi Leh sziget, Thaiföld – A part
Valahol messze Thaiföldön, létezik egy 6,6 km2-es sziget, melynek neve Phi Phi Leh. 2000-ben itt forgatták A part című filmet Leonardo DiCaprioval a főszerepben. Bizony, van okunk egy kicsit irigykedni a stábra, mert Phi Phi Leh lélegzetelállítóan gyönyörű! A sziget nemzeti park, ezért nincsenek szállodái, építményei. A turisták a közeli Phi Phi Don-ról tudnak ide átjönni egy kis fürdőzésre.
A Thaiföldön lévő Phi Phi Leh sziget, ahol A part című filmet forgatták
9. Kauai sziget, Hawaii, USA – Jurassic Park
Ha Hawaii, Kauai szigete valamiért ismerősnek tűnik, az nem véletlen, ugyanis itt forgatták a Jurassic Parkot. Igazi dinoszauruszokkal persze nem találkozhatunk, de megnézhetjük például a filmen látott vízesést. A trópusi éghajlatú, vulkáni eredetű szigeten, leginkább cukornádat termesztenek. Egyik különlegessége, hogy itt találhatók az első petroglifák, vagyis a polinézek által hátrahagyott, kőbe vésett szimbolikus jelek.
A Kauai szigeten forgatták a Jurassic Parkot
A Kauai sziget egyik vízesése, melyet a Jurassic Parkban is láthattunk
Polinézek által hátrahagyott petroglifák Kauai szigetén
10. Eilean Donan kastély, Skye sziget, Skócia – Hegylakó
Az Eilean Donan kastély Skóciában, Dornie közelében, a Loch Duich tó közepén található, csupán egy kőhídon lehet megközelíteni. A Hegylakó több jelenete is itt játszódott. II. Sándor skót király építette 1220-ban, a várat egy 6. századi remetéről nevezték el. 1719-ben szinte teljesen lerombolták, 1912 és 1932 között építették újjá, ma már múzeum. Aki meg szeretné tekinteni ezt a gyönyörű kastélyt a hét minden napján megteheti, délelőtt 10 és este 6 között.
Az Eilean Donan kastély Skóciában, a Hegylakó több jelenete is itt játszódott