Ha valaki meghallja a Sagrada Família nevét, tudja, hogy ez egy gyönyörű templom Barcelonában, amivel még mindig nem készültek el. A hírek szerint 2026-ra kész lesz. Azonban az ember fejében elkerülhetetlenül kérdések fogalmazódnak meg. Vajon hogyan kezdődött az építkezés és miért nyúlt ilyen hosszúra? Milyen viszontagságok érték az idők során a templomot? Kiknek köszönhetjük a Sagrada Famíliát?
A Sagrada Família építésének ötlete José María y Bocabellától származik. Ő egy gazdag barcelonai könyvkereskedő volt, aki, miután 1861-ben Rómában járt, Szent József csodálójává vált. 1866-ban megalapította a Szent József Híveinek Egyesületét (la Asociación de Devotos de San José). Néhány évvel ezután az Egyesület megvette Barcelona több hektáros El Poset (ma La Sagrada Família) nevű szegénynegyedét. Bocabella célja az volt, hogy itt egy olyan bazilika legyen, ahová a szegények és a gazdagok egyaránt járhatnak.
José María y Bocabella (1815-1892)
Barcelona La Sagrada Família negyede, ami előtte El Poset volt
Alapkőletétel, Antoni Gaudi munkája
1882. március 19-én, Szent József napján megtörtént a Sagrada Família alapkőletétele. Első tervezője Francesc Paula de Villar volt, de csak 1883-ig, mert nézeteltérések adódtak. A munkát Joan Martorell, Barcelona egyházmegyei főépítésze vette át a fiatal Antoni Gaudi segítségével, aki 1884-ben lépett Martonell helyébe.
Gaudi 1852-ben született Reusban egy szegény rézműves fiaként. Koraérett, értelmes gyerek volt. 1869-ben Barcelonába ment és elvégezte a Tartományi Építészeti Főiskolát. Furcsa stílusával meghökkentette tanárait, akik nem tudták eldönteni, hogy zsenivel vagy őrülttel van e dolguk.
Antoni Gaudi (1852-1926)
Gaudi tehetségére 1878-ban figyeltek fel először a párizsi világkiállításon. Az építész ekkor ismerte meg Eusebi Güell grófot és katalán iparost, aki barátja és támogatója lett. Pártfogója több épület tervezésével is megbízta, melyeken a Sagrada Família mellett is dolgozott. Így épülhetett fel a Güell park, a Güell-palota és a Güell család kriptája. Továbbá Gaudinak köszönhetőek Barcelona érdekes lámpaoszlopai, illetve a Casa Milà, a Casa Vicens és a Casa Batlló.
Gaudi, amikor 1884-ben megkapta a Sagrada Família főépítészi feladatait, teljesen átalakította elődei elképzeléseit. A templomot 18 tornyosra tervezte, 12-őt az apostolok, 4-et az evangélisták, egyet Szűz Mária és egyet Jézus tiszteletére.
A Sagrada Família kriptája 1885-ben
A munkálatok meglehetősen lassan folytak, különösen a támogató, José María y Bocabella 1892-es halála után. Az építkezés költségeit különböző adományokból finanszírozták.
A Sagrada Família 1897-ben
A Sagrada Família 1908-ban
1908-ban a Szent József Híveinek Egyesületének megbízottja, Gil Parés y Vilasau atya, megkérte Gaudit, hogy építsen kis összegből egy iskolát a Sagrada Famílián dolgozók gyerekeinek. Az iskola 1909 őszére felépült, így elkezdhették a tanévet. Ez egy egyszerű kis intézmény volt három tanteremből, körülbelül 50 tanuló fért el benne. Gil Atya lelkiismeretes, minőségi oktatásban részesítette kis nebulóit Maria Montessori módszerét követve.
A Sagrada Família iskola
A Sagrada Família iskola régen és most
Antoni Gaudi az 1910-es évektől már csak a Sagrada Família építésének szentelte az életét. Minden vagyonát beleölte és házról-házra járt, hogy adományokat gyűjtsön a templomra. Szent József Egyesületen kívül másra nem számíthatott. Sosem alapított családot, remeteként élt az építkezésen, fura, bogaras öregembernek tartották. 1926. június 7-én elütötte egy villamos, súlyosan megsérült. Kopott ruhája miatt nem ismerték fel, koldusnak nézték, és a szegények kórházába szállították. Időközben azonosították, de június 10-én meghalt. Sajnos csak a tervek negyedével tudott elkészülni. Antoni Gaudit a templom kriptájában temették el 1926. június 12-én.
Antoni Gaudi temetése 1926. június 12-én
A Sagrada Família 1926-ban
A spanyol polgárháború
Antoni Gaudi halála után tanítványa, Domenech Sugranyes y Gras dolgozott tovább a templomon.
A Sagrada Família 1928-ban
A Sagrada Família 1933-ban
Az 1936-39-es spanyol polgárháború komoly károkat okozott. A templom és Gaudi műhelye megsérült, tervrajzainak és gipszmodelljeinek egy része odaveszett. A Sagrada Família iskolája kétszer is leégett, mindkétszer helyreállították. Az iskola a 80-as évekig volt aktív, ma múzeumként funkcionál.
A Sagrada Família 1936-ban, a támadás idején
Hosszú szünet és újrakezdés
1952-ben Barcelonában tartották a Eucharisztikus Világkongresszust, ekkortól kezdtek újra figyelmet szentelni a templomnak, amely díszkivilágítást kapott. 1953-ban Barcelona Tartományi Tanácsa úgy döntött, hogy folytatják a munkálatokat, így 1954-ben újra megindult a Sagrada Família építése. A tervezést Francesc Quintana, Puig Boada és Bonet Gari vették át. 1955-től kezdve rendeznek adománynapokat a templom számára, így ettől kezdve állandóan biztosítva van az anyagi háttér. 1961-ben múzeummá alakították és a közönség számára látogathatóvá tették a kriptát, ahol Antoni Gaudi nyughelye van.
A Sagrada Família 1963-ban
A Sagrada Família 1983-ban
A Sagrada Família 2003-ban
A Sagrada Família 2013-ban
A jelen és a jövő
A Sacrada Família a Világörökség része. Továbbra is belépődíjakból és adományokból fedezik a végtelennek tűnő építkezést. 2010. november 6-án XVI. Benedek pápa bazilikává szentelte.
Mostani főépítésze, Jordi Faulí bejelentette, hogy 2026-ra, be fogják fejezni a világ legnagyobb templomát. A 18 toronyból egyelőre még csak 8-at húztak fel, így sok munka vár még az építőkre. 2026-ban lesz Antoni Gaudi halálának 100. évfordulója. Ha elkészül, méltóképpen ünneplik majd meg azt az embert, aki életéből több mint 40 esztendőt áldozott arra, hogy az utókor láthassa ezt a monumentális építészeti csodát.