Ha már unjuk nézni a focit vagy a kosárlabdát, netán mi magunk kezdenénk el valamilyen sportot, érdemes utánanézni milyen új, alternatív lehetőségek állnak rendelkezésünkre. A most következő néhány példa arra bizonyíték, hogy az emberi kreativitás (és hülyeség) határtalan!
1. Bo taoshi
A játékot két 75 fős csapat játssza egymás ellen. Lényege, hogy az egyik csapat tagjai összegyűlnek és felállítanak egy hosszú rudat, melyet meg kell védeniük a másik csapattól. A támadóknak 3 perce van arra, hogy a védekezők rúdját legalább három másodpecre megdöntsék, a dőlésszögnek minimum 30 foknak kell lennie. A bo taoshit az 1950-es években találták ki Japánban, gyakori sportnak számít az ottani középiskolákban.
A bo taoshi gyakori sport a japán középiskolákban, az 1950-es évek óta játsszák
2. Nyúlugratás
A sport az 1970-es években indult Svédországból, az 1990-es években vált népszerűvé. Mielőtt a nyulak elindulnának egy versenyen, felmérik az ugrási képességeiket és aszerint négyféle csoportba sorolják őket. A nyusziknak legalább 4 hónaposnak kell lenniük, 8-12 akadályt kell átugraniuk maximum 2 perc alatt. Ma már Norvégiában, Finnországban, Dániában, Németországban, Svájcban, Nagy-Britanniában, Japánban, Kanadában és az Egyesült Államokban is divatos sport. Leginkább a lovas díjugratáshoz hasonlítható, azzal a különbséggel, hogy itt távolugrás is van.
A nyúlugratás Svédországból ered, az 1970-es években indult
3. Sakkboksz
Az első mérkőzés 2003. november 14-én volt Amszterdamban, Európa-bajnokságot 2005-óta rendeznek. Itt a versenyzők felváltva sakkoznak és bokszolnak, összesen 11 menetet. Amikor sakkoznak, leveszik a kesztyűt, fejükre hangos zenét játszó fülhallgatót tesznek, hogy ne befolyásolja őket a közönség. A sakkbokszban lehet nyerni mattot adva, kiütéssel, technikai KO-val, vagy pontozásos fölénnyel. Ha teljes mértékben döntetlen az eredmény, akkor a sötét figurával játszó sportoló győz.
A sakkbokszban felváltva sakkoznak és bokszolnak
A sakkbokszban felváltva sakkoznak és bokszolnak
4. Ember versus ló marathon
Az ember versus ló marathonon lóháton vagy futva indulnak el a versenyzők. A táv 35 km, a helyszín az angliai Llanwrtyd Wells. Ez a különös megmérettetés 1980-óta létezik. Ekkor történt ugyanis, hogy a helyi pubtulajdonos, Gordon Green fogadott egy törzsvendégével, Glyn Joness-al, hogy az ember hosszútávfutásban képes legyőzni a lovat. Eddig csupán két alkalommal született emberi győzelem, 2004-ben a brit Huw Lobbnak, 2007-ben a német Florian Holzingernek sikerült diadalmaskodnia.
Az ember versus ló marathont 1980-óta minden évben megrendezik az angliai Llanwrtyd Wellsben, a versenyzők lóháton vagy futva teszik meg a távot
Huw Lobb, az első ember, aki megnyerte a 2004-es ember versus ló marathont
5. Sajtgurító verseny
Az angliai Brockworth-ban évente megrendezett sajtgurító versenyt állítólag már a 15. században is játszották. Ez egy meglehetősen veszélyes sport, mert egy meredek hegyoldalról egy 3-4 kilós sajtot gurítanak le, melyet a versenyzők testi épségük kockáztatásával üldözőbe vesznek. A versenyen négy futamot rendeznek, a győztesek megnyerik az általuk kergetett sajtot, a második helyezettek 10, a harmadik helyezettek 5 fontot kapnak. Mivel sok a sérülés a hatóságok már többször betiltották az őrült sajtkergetést.
A hegyoldal, ahonnan a legurítják a sajtot a sajtgurító versenyen
A sajtgurító versenyt évente megrendezik az angliai Brockworth-ban, sok a sérülés a meredek hegyoldal miatt
6. Kartoncső vívás
A Kartoncső Vívó Szövetség leginkább feszültség-levezetés céljából jött létre az Egyesült Államokban. A kartoncső vívás 2007-ben indult hódító útjára, nincs nevezési díj, nincs fődíj, a győztes az, akinek utoljára marad egyben a „kardja”. A legfontosabb szabályok közé tartozik, hogy tilos egymás fejét ütni, nem szabad fájdalmat okozni és csak a szövetség által hitelesített, a helyszínen kapott csövet lehet használni. A sportot ma már nem csak Seattle-ben és San Franciscóban űzik, hanem Ausztráliában is kedveltté vált.
A kartoncső vívás 2007-ben indult hódító útjára, kedvelt sport az USA-ban és Ausztárliában
A kartoncső vívás 2007-ben indult hódító útjára, kedvelt sport az USA-ban és Ausztárliában
7. Repülő róka
A repülő róka Új-Zélandról ered. Körülbelül 100 m magasságban egy több kilométer hosszú acélsodronyra kötik oda az embereket egy hám segítségével és így indítják el őket fejjel előre. Egyszerre hárman is megtapasztalhatják a repülés élményét akár 160 km/h sebességgel. Félősöknek és tériszonyosoknak nem ajánlott!
A repülő róka új-zélandi eredetű, egyszerre akár hárman is kipróbálhatják
8. Lábujj–szankder
A sportot az Angliában, Wettonban lévő Ye Olde Royal Oak kocsma vendégei találták ki az 1970-es évek elején (feltételezhetően a kelleténél kicsivel több alkohol elfogyasztása után). A lábujj-szkandert úgy játsszák, hogy az ellenfelek egy kis emelvényre helyezik a lábfejüket, lábuk a nagylábujjuknál kapcsolódik össze. Az nyer, aki képes az ellenfele lábát az emelvény falához szorítani. Nincsenek vegyes meccsek, a mérkőzéseket csak két nő, vagy csak két férfi játszhatja egymás ellen. 1977-ben egy kanadai próbált szerencsét és megnyerte a bajnokságot. Mivel a győztes nem hazai volt, hosszú évekre elment a kedve az ivó vendégeinek a lábujj-szkandertől. A furcsa sport 1994-ben éledt újjá, azóta világbajnokságot is rendeznek a Ye Olde Royal Oakban.
A lábujj-szkandert az 1970-es években találták ki a Ye Olde Royal Oak kocsma vendégei
A Ye Olde Royal Oak kocsma, ahol kitalálták a lábujj-szkandert
9. Tevebirkózás
Törökországból ered, több ezer éves hagyománya van. Ezeken az eseményeken harci díszbe öltöztetett, speciálisan nevelt hím tevék vesznek részt. A tevebirkózás inkább szórakozás, mint véres küzdelem, lényege, hogy az erősebbik teve elijessze a gyengébbet. Azonban nem mindenki engedheti meg, hogy ezt a sportot űzze, ugyanis nagyon sok pénzbe kerül egy ilyen állat kiképzése.
A tevebirkózásnak Törökországban több ezer éves hagyománya van
10. Extrém vasalás
Az angol Phil Shaw a vasalást túlságosan unalmas házimunkának találta, ezért 1997-ben úgy döntött, hogy extrém sporttá változtatja. Hamarosan követői is akadtak, akik még vízisízés, hegymászás, biciklizés, sőt még búvárkodás közben is tudtak vasalni. Ez az őrültség folyamatosan terjed, 2002-ben már világbajnokságot is rendeztek belőle és van aki azt szeretné, ha az olimpián is lehetne indulni vele. Erre azonban (szerencsére) kevés az esély….
Az extrém vasalás lényege, hogy képesek legyünk bárhol, bármilyen körülmények között vasalni
Az extrém vasalás lényege, hogy képesek legyünk bárhol, bármilyen körülmények között vasalni